مداح مجلس ختم

مداحی,روضه خوانی,مولودی خوانی و قرائت قرآن توسط مداح و قاری ممتاز | حاج محمد مهدی ۰۹۱۲۲۴۰۹۳۳۶

بخش اول: آداب و اخلاق مداحی

ما در مقدمه مداحی را در پنج مورد بیان نموده ایم. لیکن برآنیم موارد دیگری از آداب و اخلاق مداحی را ذکر نمائیم.

۱) عمل به واجبات و ترک محرمات

مداحان اهل بیت (علیهم السلام) به واسطه انتساب قرب به ممدوحان در این خصوص باید الگوی جامعه باشند.
آیا مداحی که اهل خمس نباشد. مورد قبول ائمه اطهار (علیهم السلام) است. متأسفانه باید اعتراف کنیم که ما مداحان بیشتر نقش تابلو را ایفاء می کنیم. در امر و نهی کردن ید طولائی داریم اما در عمل از بیشتر مستعمین خود عقب هستیم.
یکی از گناهان کبیره دروغ و خلف وعده است که گریبان خیلی از مداحان را گرفته است. چه مجالس با عظمتی بخاطر یک خلف وعده مداح مدعو از هم پاشیده شده است. یا دروغ هایی که در هنگام دعوت گفته می شود بی حد و حصر شده است و بهمین شکل در سایر واجبات و محرمات اگر خواهیم دقیق بررسی نمائیم. می بینیم که خیلی مشکل داریم.

۲) روحیه خدمتگزاری به مردم

مگر ما خودمان را منسب به اهل بیت (علیهم السلام) نمی دانیم. و همه این شعر را با ذوق نمی خوانیم؟
شدم از خردسالی بی اراده – ارادتمند بر این خانواده
در اینجا انتسابم با حسین است – به فرداهم حسابم با حسین است
اگر زندگی اهل بیت (علیهم السلام) را مطالعه نمائیم با یک نگاه کلی در می یابیم که سراسر زندگی آنها طاعت خالق و خدمت به مخلوق است. بزرگان ما هم همین طور بودند. پیش کسوتان این قافله در قدیم الایام میان دار خدمت رسانی به مردم بوده اند. چطور می شود یک هنرمند، بازیگر سینما، یا یک ورزشکار که ابزار تبلیغ آن تئاتر، فیلم و سریال مصنوعی یا نقالی در تئاتر یا ورزشکار با آن پیراهن ورزشی، توپ و تور و چند امضاء ساده در امر خدمت رسانی قافله سالار باشند. اما اثری از وعاظ و مداحان در این اجتماع نبوده یا بسیار کم رنگ باشد در صورتی که مداحان عزیز (بهترین الگوی تبلیغ، یعنی مرام و مسلک و سیره ممدوحان خود) را در اختیار دارند. مرحوم کافی (ره) در این زمینه الگوی خوبی است.
چقدر مهدیه در سطح کشور ساخته و چند باب مشروب فروشی را تبدیل به مسجد یا مهدیه کرده است یا مرحوم حاج اکبر ناظم یکی از کارهای برجسته شان خدمت به مردم و فقرا بود.
ما خدمت به هم نوع خودمان را هم به فراموشی سپرده ایم. مثلاً یک نفر مداح هر سال بطور رایگان به حج تمتع یا عمره می رود ولی مداحان پرمایه و مؤثری را داریم که می توانند مفید هم باشند ولی یکبار به این سفر اعزام نشده اند. چرا نباید روحیه هم نوع گرانی و برای دیگران خواستن در ما تقویت شود.

۳) احترام به مستمعین:

یکی از راههای جذب قلوب مستمعین و سوق دادن آنها به سوی معارف و مکتب اهل بیت (علیهم السلام) احترام به آنها است. زیرا بسیار دیده شده با یک بی احترامی به مستمع گرفتاریهای فراوانی بوجود آمده است. متأسفانه برخی از برادران جوان ما در جامعه مداحان با گفتن برخی از عبارات مثلاً هر کس کف نزند به اهل (علیهم السلام) ارادت ندارد. اگر گریه نمی کنی برو بیرون از مجلس، چشمی که گریه ندارد چشم نفاق است، اگر درست سینه نزنی نشانه کم ارادتی به اهل بیت است. و صدها عبارات از این قبیل در یکی از شهرستانها (مرکز استان) رئیس هیئت رزمندگان نقل می کردند. یکی از آقایان مداح در جمع چند هزار نفری گفت کسانی که گریه نمی کنند نطفه پدرشان نیستند که باعث اعتراض شدید امام جمعه شهر و جمع کثیری از مردم شد. مردم به رفتار و کردار ما خیلی حساس هستند. نوع مصافحه با مردم، برخورد گرم و صمیمی. نوع نشستن بر منبر، همه باید بر مبنای اخلاق اسلامی باشد. و خلاصه اینکه باید حرمت مؤمنین را حفظ نمائیم که فرمودند: حرمت مؤمن از حرمت کعبه بیشتر است.

مداحی,روضه خوانی,مولودی خوانی و قرائت قرآن توسط مداح و قاری ممتاز | حاج محمد مهدی ۰۹۱۲۲۴۰۹۳۳۶